Każda stopa jest inna - FootBalance Polska

Ludzka stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 więzadeł, mięśni i ścięgien.

Są podstawą całego ciała i jako takie muszą być zdrowe, zrównoważone i prawidłowo ustawione.
Podczas marszu lub biegu istnieją dwa podstawowe ruchy biomechaniczne: pronacja i supinacja.

Pronacja

Pronacja to obrót stopy do wewnątrz i do dołu, tak że środkowa strona stopy przenosi ciężar ciała. To naturalny sposób organizmu na amortyzację wstrząsów i przystosowanie się do nierównych powierzchni.
Nadmierna pronacja lub gdy stopa toczy się do wewnątrz, powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru i może narazić ciało na kontuzje. Nadmierna pronacja powoduje rotacje kości goleniowych, kolana i kości udowej do środka. To powoduje przodopochylenie miednicy i zwiększenie lordozy lędźwiowej.

Supinacja

Supinacja to obrót stopy na zewnątrz, tak że zewnętrzna krawędź stopy przenosi ciężar ciała; supinacja jest z grubsza przeciwieństwem pronacji.

Supinacja to naturalny sposób organizmu na przekształcenie stopy w sztywną dźwignię napędową. Jednak supinacja może być szkodliwa, jeśli jest głównym biomechanicznym ruchem stopy. Dzieje się tak, ponieważ upośledza zdolność organizmu do absorbowania wstrząsów i naturalnego odbicia stopy. Stopa suponująca to brak pronacji, czyli naturalnej amortyzacji ciała. I rotacja goleni , kolan i kości udowych na zewnątrz.

Stopa neutralna

W neutralnym typie stopy zewnętrzna część pięty uderza w ziemię jako pierwsza. Stopa lekko toczy się do wewnątrz, aby skutecznie amortyzować wstrząsy i umożliwić stopie i kostce odpowiednie podparcie ciała. Stopa pronuje, ale nie nadmiernie.

Utrzymanie neutralnej pozycji stopy jest niezbędne, aby zminimalizować zmęczenie stopy i poprawić amortyzację ciała.

Łuki stopy

Stopa ma trzy łuki, które pozwalają jej skutecznie utrzymać ciężar ciała. Łuki przyśrodkowy wzdłużne, boczny wzdłużny i poprzeczy są tworzone przez kości stępu i śródstopia i wzmacniane przez więzadła i ścięgna stopy.
Przyśrodkowy odpowiada za naturalna amortyzację, boczny za stabilizacje, a poprzeczny za odbicie i dynamikę stopy.

Przyśrodkowy łuk podłużny (A – B)

Powszechnie znany jako łuk przyśrodkowy, główną funkcją łuku przyśrodkowego jest amortyzacja wstrząsu. Niskie łuki przyśrodkowe mogą powodować ryzyko nadmiernej pronacji, rodzaj nadmiernego ruchu stopy, co z kolei może skutkować niestabilnością lub słabą amortyzacją wstrząsów.
Wkładki FootBalance Custom wspierają Twoje łuki przyśrodkowe, dynamicznie je aktywując, aby zapobiec ich dalszemu zapadaniu, w niektórych przypadkach pomagając w ich rehabilitacji.

Łuk poprzeczny (B – C)

Wiele problemów z przodostopiem, takich jak palce młotkowate, haluksy i drętwienie, można powiązać z zapadnięciem się łuku poprzecznego. Podparcie łuku poprzecznego może przynieść ulgę poprzez zwiększenie przestrzeni dla naczyń krwionośnych i nerwów.

Podczas formowania wkładek FootBalance Custom Insoles, można zastosować peloty metatarsalne pomagając zatrzymać progresję haluksów i palców młotkowatych poprzez zapobieganie nadmiernemu opadaniu głów kości śródstopia .

Boczny łuk podłużny
(A – C)

Łuk wzdłużny boczny składa się z kości piętowej, sześciennej oraz czwartej i piątej kości śródstopia. Najbardziej charakterystycznymi cechami tego łuku jest jego solidność i niewielkie wzniesienie.

Łuk boczny występuje najczęściej u osób z niezwykle wysokimi łukami. W przypadku wysokiego łuku, wkładki FootBalance Custom pomagają wspierać boczny łuk podłużny, jednocześnie równoważąc pozycję stopy.

Scroll to Top